Botoks

Botoks, ‘Clostrudium Botulinum’ adlı bakteriden elde edilen tıbbi bir ilaçtır. Halk arasında dolaşan ‘yılan zehiri’ ile alakası yoktur. Estetik kullanımından önce, nörolojik hastalıklarda, felçli doğan çocuklarda kas spazmı için, üreter spazmları için ürolojide, ses telleri spazmları için kulak-burun boğazda ve migren tedavisinde kullanılmaya başlanmış; anti aging, kırışıklık giderme, cilt gençleştirme etkisi sonradan keşfedilmiştir.

Botoks, sanılanın aksine yüzün her bölgesine uygulanan bir uygulama değildir; genellikle göz çevresinde, dudak kenarında ve alında ve kaş arasında oluşan çizgilerin azaltılmasında etkilidir. Derin çizgiler ve kırışıklık giderme uygulamaları bu yönüyle karıştırılır. Derin çizgiler botoksla değil, dolgu yöntemiyle minimalize edilir.Ayrıca dolgun dudaklara, botoksla değil yine dolgu yöntemiyle kavuşabilirsiniz. Erken yaşlarda botoks yapılmaması gerektiği de yanlış bir bilgidir. Kasların kasılması ne kadar erken yumuşatılırsa kişide o kadar az kırışıklık oluşur.

Aynı zamanda botoks, çok ilerlemiş göz kapağı ve kaş düşüklüğünde de bir kurtarıcı değildir; çok ilerleyen göz kapağı düşüklüğü ancak ve ancak göz kapağı operasyonuyla iyileştirebilir. Ayrıca uygulama bir uzman eliyle yapılmazsa göz kapağı düşüklüğüne sebep olabilir. Bu sebeple yüzünüzü,uzman olmayan ellere emanet etmeyin; bu bazen sizi geri dönülmesi zor yollara sokabilir.

Botoks, aynı zamanda aşırı terleme şikayeti olanlarda, migren tedavisinde ve diş gıcırdatma tedavisinde de alternatif bir yöntemdir.