MEME SILIKON ( MEME BÜYÜTME) KANSER YAPAR MI?Prof. Dr. Birol Civelek Oluşturuldu: 2018-01-19 10:48:42
Görüntü Sayısı: 2927

MEME SILIKON ( MEME BÜYÜTME) KANSER YAPAR MI?

Meme büyütme ( meme silikon) ameliyatları dünyada ve ülkemizde en sık yapılan operasyonlardandır. Meme silikon ameliyatlarıyla, memeye implant yerleştirilerek memenin boyutu artırılır ya da doğum, kilo alıp vermeye bağlı kaybolmuş meme dokusu hacmi artırılır; bazı durumlarda yerçekimine de bağlı olarak ve yaşın ilerlemesiyle ya da yine kilo alıp verme ya da doğum sonrası kaybolan meme dokusu geri kazandırılır, bu durumda aynı operasyonda meme toplama da gerekebilir.

MEME SILIKON ( MEME BÜYÜTME) KANSER YAPAR MI?

Sıkça sorulan sorulardan biri, meme silikon operasyonlarının “Lenfoma” ( Anaplastic Large Cell Llymphoma; ALCL) yapıp yapmadığıdır. Bu lenfoma türü nadir görülür. Geç dönemde kendini memede şişme, asimetri ve şekil bozukluğu olarak gösterir. ALCL tanısı konan hastanın meme proteziyle birlikte gelişen kapsül alınıp tam bir tedavi mümkündür.

Kullanılan implant türünün ( yuvarlak,damla, pürtüklü ya da düz) kesinlikle bu oluşuma neden olduğu saptanamamıştır. Bu belirtilere sahip kişilerin, doktora muayene olması gerekir. Bununla birlikte özellikle 35’li yaşlardan sonra 5 yılda bir MR ile “ implant kontrollerinin” yapılması gerekir.


Bu yazı Prof. Dr. Birol Civelek tarafından yazıldı ve 2927 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler

Arjantin Caddesi Attar Sokak No:9/8 G.O.P. - Çankaya/ANKARA 03124268696