Burun Estetiği

Burnumuz yüzümüzün nasıl göründüğünü belirleyen bir organımızdır. Şekli ve büyüklüğü bütün görünüşümüzü değiştirir. Öte yandan burundaki eğrilik ve şekil bozuklukları bazen solunum sorunlarına da yol açabilir. Bu yüzden burun estetiği estetik ve plastik cerrahi alanında en çok başvurulan uygulamalardan birisidir. Son dönemde bu alandaki gelişmeler sayesinde burun estetiği uygulamaları çok daha başarılı oluyor. Estetik cerrahideki burunla ilgili ameliyatlar genel olarak iki gruba ayrılıyor. Burun ameliyatları sade estetik görünümü düzeltmek amacıyla yapılabilir ve bunlar rinoplasti grubunda yer alır. Aynı zamanda burun ameliyatları işlevsel ve fonksiyonel sorunlar, mesela nefes alma ya da uyku sorunu için de yapılabilir. Bu alana da septorinoplasti adı verilir.

Rinoplastik Ameliyatları

Burnumuzdaki şekilsel bozukluklar genetik olabilir ve doğuştan şekli hatalı bir burna sahip olabiliriz. Ama bazen de burundaki sorunlar bir kaza sonucu meydana gelir. Sorunun kaynağı ne olursa olsun burun estetiği alanındaki rinoplasti uygulamaları bu tür konularda kesin bir çözüm sunmaktadır. Operasyon öncesi yaptırmak isteyen hasta ile doktor bir görüşme yapar ve burnun yapısı ve yüzdeki orantısına dikkat edilerek bir ölçüm yapılır. Burnun hangi boyutta olacağı, burun ucunun yüksekliği, burnun dudak ve ağızla olan uzaklığı dikkatli bir şekilde hesaplanmalıdır. Sonucun başarılı olması ve doğal görünmesi burnun yüze ne kadar uyumlu olacağına bağıdır.

Septorinoplasti Ameliyatları

Burnun içerisine bir et büyümesi, burun kemiğindeki eğrilikler ve burun içinin dar olması gibi sorunlar ise septorinoplasti uygulamaları ile çözülebilecek olan sorunlardır. Burun estetiği içerisindeki septorinoplasti uygulamaları bu sorunların hepsine kesin bir çözüm getirebilir. Bu tür sorunlar kişinin rahat bir şekilde nefes almasını ve uyumasını engeller.  Hem bunları çözmek hem de estetik olarak daha iyi görünen bir burna sahip olmak için rinoplasti ve septorinoplasti uygulamaları birlikte de yapılabilir. Her ikisinde de sonucun başarılı olması için burnun son halinin yüzün şekline uygun olması gereklidir. Ameliyat öncesinde hasta ve doktor gereken görüşmeleri yaparak burnun en son nasıl görüneceği konusunda bir fikir sahibi olunabilir. Ameliyatın başarılı olması için hasta ve doktor arasında yapılan ön görüşmeler de önemlidir.