Burun Estetiği

Tıptaki adı rinoplasti olan burun estetiği ameliyatı ülkemizde en sık yapılan ameliyatlardan biridir.  Burun estetiği operasyonu sırasında aynı zamanda insanlarda bulunan deviasyon yani nefes almada sorun da giderilmiş olur.  Burun estetiği operasyonunda genellikle kaza sonucu burunda oluşan kırık ve eğrilikler veya doğuştan görsel olarak burnundan hoşnut olmayan kişilerin yaptırdığı operasyonlardır.  Kaza sonucu vuruk oluşması buruna darbe alınmasıyla oluşan kırıklardan sonra da deviasyon sorunu gelişir.  rinoplasti operasyonu ile buruna görsel bir estetik sağlanır.  Burun yüzde ifadeyi oluşturan bir organdır. Aynı zamanda estetik burun özgüven oluşturan fonksiyonel bir organdır.  Bu nedenle kişiler burun estetik operasyonu ve güzel bir burunu önemsemektedir.  Bu durum yaşam kalitelerini de olumlu anlamda etkiler.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği operasyonu hastane koşullarında ve genel anestezi altında yapılır. Hangi tekniğin kullanılacağına ve hekim karar verir.  Kapalı burun estetik ameliyatında dış kısımda kesi bulunmaz.  Bütün kesiler içeride kalır.  dolayısıyla dışarıda herhangi bir ameliyat izi olmaz. Açık burun estetik operasyonunda ise burun ucu tabanında küçük kesi yapılarak gerçekleştirilir.

Burun Ucu Estetiği

Burun estetik operasyonu günümüzde en fazla tercih edilen ve en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir.  Burun ucu estetiği ise genel anlamda burunda çok fazla estetik kayıp olmayan hastalara uygulanır.  Bu operasyonda yalnızca burun ucu düzeltilir.  Burun ucu estetiği kıkırdaklara şekil verilerek gerçekleştirilir.  Burun ucu estetik operasyonunda burun biraz daha eski haline göre inceltilir.  Bu teknikte daha çok burun deliklerine müdahale edilerek operasyon gerçekleşir.  Bu estetik operasyon burun kemeri bulunmayan hastalara uygulanır.  Genellikle burun ucunda sorun olan burun ucu düşük olan hastalara yapılır.  Burun delikleri büyük olan hastalara da bu operasyon uygulanır ve sorun giderilir.   Görsel açıdan estetik bir burun estetiği sağlanmış olur.

Burun Ucu Botoksu

Burun estetiği için kullanılan bir diğer uygulamada burun ucu botoksudur.  Burun ucu botoksu burnun uç kısmında bulunan sarkıklığı belli ölçüde giderse de bu geçici bir yöntemdir.  Uzun ve kalıcı bir burun estetiği için rinoplasti adı verilen burun estetik operasyonu yapılır. Burun botoksu ile yalnızca burun ucu kaldırılır. Burun ucunun kaldırılmasını sağlayan estetik bir diğer uygulamada burun dolgusudur.  Ancak bu da kalıcı değil geçici bir çözümdür.  Belli bir süre sonra tekrar bunun eski haline gelir tekrar yapılması gerekir.