Liposuction

Son zamanların en gözde estetik uygulamalarından birisi de liposuction uygulamalarıdır. Liposuction fazla kiloları olan ya da bir zamanlar kilolu olup aşırı derede kiloluyken birden kilo kaybeden ve deri fazlası olan kişilere uygulanan bir yöntemdir. Bir diğer ismi yağ aldırma olan bu uygulamalar bugüne kadar en çok tercih edilen estetik uygulamalarının başında gelir. Başta karın bölgesi olmak üzere, basen, kalça, bazen de bel ve diz gibi fazla yağlanmaların olduğu bölgelere uygulanır. Bu yöntem uygulanırken çeşitli şekillerde yağ dokusu daha akışkan bir hale getirilir. Küçük kesiler ve birkaç milimetrelik kanüllerle birlikte yağlar vakumlama ile dışarı atılır. 

Liposuction Kimlere Yapılır?

Çok önemli yan etkileri ve riskleri olmasa da liposuction yapmadan önce mutlaka bir uzmanla görüşülmelidir. Liposuction kesin bir zayıflama yöntemi olarak düşünülemez. Daha çok bölgesel yağlanma sorunu olan ve bir türlü erimeyen yağlar için önerilen bir yöntemdir. Çok kilolu olan birisine öncelikle düzenli egzersiz ve diyet önerilir. Bir miktar kilo verdikten sonra bir türlü gitmeyen yağlanmalar için yağ aldırma yöntemi uygulanabilir. Bunun dışında hamilelere, yeni doğum yapmış olanlara, sistemik ya da kronik bir sağlık problemi olanlara ve anesteziyi kaldıramayacak durumdaki kişilere uygulanmaz. Şeker ya da kalp hastalığı olanlara ise bazı testler uygulandıktan sonra liposuction yapılması daha iyi olur.

Liposuction Hangi Durumlarda Bir Çözüm Olabilir?

Kilolu olup da liposuction yaptırarak kilolarından sonsuza kadar kurtulabileceğini düşünenler yanlış düşünmektedir. Çünkü kilolu olup da vermekte zorlananların öncelikle bu sorunu çözmesi gerekir. Gereken testleri yaptıktan sonra bir diyet programı uygulanması gerekir. Diyet ve sporla kilo verebilen birisi halen aşırı derecede yağlı ise ya da bazı bölgelerdeki yağlanmadan kurtulamamışsa liposuction yaptırabilir. Bu durumda bu uygulama bir motivasyon aracı olarak düşünmelidir. Yani kişinin daha orantılı bir vücuda sahip olması için kısa süreli bir çözüm sunar. Ardından da yaptıran kişi diyet ve sporla istediği vücuda sahip olmaya çalışır. Düzenli spor ve sağlıklı beslenme kilo vermek ve istenen kiloda kalmak için her zaman gereklidir.