Meme Estetiği

Meme estetiği birçok farklı uygulamayı kapsayan bir cerrahi ve estetik uygulamalar bütünü olarak tanımlanabilir. Meme dokusundaki ve şeklindeki sorunlar doğuştan getirilmiş olabilir, ya da hamilelik ve doğum sonrası veya yaş almaktan kaynaklı da olabilir. Bir kadın doğuştan çok büyük veya çok küçük göğüslere sahip olabilir. Kilo alıp vermekten ya da emzirmekten kaynaklı olarak göğüsleri sarkmış da olabilir. Bu tür sorunlar önemsiz gibi görünse de aslında kadınları etkileyen ciddi sorunlardır. Fiziksel olarak kendisine güvenmeyen bir kadının psikolojik sorunlara sahip olması da mümkündür. Göğüsler kadınlığı yansıtan en önemli organlardan birisi olduğu için nasıl göründükleri önemlidir ve bu yüzden sadece kişisel olarak rahatsız olmaktan dolayı bazı kadınlar göğüs estetiği ile ilgili uygulamalara başvurulur.

Meme Estetiği Operasyonları

Meme estetiği operasyonlarına başvurmak isteyen bir kadın öncelikle alanında uzman ve deneyimli hekimlerin operasyonları yaptığı güvenilir bir sağlık kurumuna başvurmalıdır. Hekimler bu operasyonları yaptırmak isteyen kadınlar bir ön görüşme yapar. Bu görüşmede hastanın beklentileri de göz önünde bulundurulmakla beraber hastanın vücuduna uygun bir ölçüm yapılarak gerçekçi sonuçlar hakkında hastaya bilgi verilir. Meme estetiği operasyonları arasında en çok başvurulan yöntemler meme küçültme, dikleştirme, rekonstrüksiyon ve büyütme operasyonlarıdır. Her vücut tipine uygun olarak farklı bir meme ölçüsü belirlenir.

Meme estetiği Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Meme estetiği uygulamalarında göğsün doğal kıvrımı olan alt bölümlerinden kesi yapılır. Mümkün olan en küçük boyutlu kesilerle bikini bölgesinin altına kalacak şekilde işlem yapılır. Dikiş izleri zamanla azalsa da az bir şekilde belirgin olarak kalabilir. Bu yüzden bütün kesilerin bikini bölgesinde kalacak şekilde yapılması daha uygundur. Meme büyütme, şekillendirme ve modellendirme yapılırken belirli ölçülerde bir implant yerleştirilebilir. İmplantlar genelde damla ya da yuvarlak şekildedir, ancak farklı boyut ve hacimlerde implantlar uygulanarak istenen görüntüye ulaşmaya çalışılır. Memenin yeni görüntüsünün nasıl olacağını göstermek için hastayla birlikte iki ve üç boyutlu görüntü alınarak bir ölçüm yapılır. Yağ ekleme ya da aldırma da uygulanan yöntemlerden bazılarıdır. Memeler büyütme ya da küçültme hedeflenerek istenen ve vücutla uyumlu bir şekle getirilebilir.