Meme Estetiği

Mamoplasti, meme estetiği farklı sebepler ile bozulmuş meme görüntüsünün düzeltilmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Uygulama kitlesini kadınlar olmakla birlikte erkek hastalarda da meme yapısının fazlaca gelişmesi sonucu oluşan defarmasyonu gidermek amacıyla meme küçültme jinekomasti yapılmaktadır. Tüm estetik müdahaleler için olduğu gibi meme estetiğinde de hastanın tıbbi ya da kozmetik gerekliliği ve beklentisi doğru tayin edilmelidir.

Memede Şekil Bozuklukları

Meme estetiği denildiğinde en yaygın operasyon olan meme büyütme ameliyatı estetik cerrahi ve plastik cerrahi alanında gerçekleştirilir. Ayrıca meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme ve kanser geçmişi olan hastalarda kaybedilmiş memenin implant ya da kendi vücut dokuları ile yeniden yapılması gibi hem tıbbi hem kozmetik gerekliliklerine yapılan çeşitli meme estetiği operasyonları vardır.

Meme Estetiği Hangi Şartlarda Uygundur?

Meme rekonstrüksiyonu, kanser tedavisi sırasında ya da sonrasında kaybedilmiş meme yerine yapılacak implant veya kişinin vücut dokusundan oluşturulacak yeni bir meme yapısının cerrahi bir işlem ile gerçekleştirilmesidir ki bu tümüyle tıbbi gereklilik doğrultusunda doktor tarafından izlenecek prosedür ile gerçekleştirilir. Meme estetiği çeşitleri arasına yer alan meme küçültme ameliyatı da yine rekonstrüktif ameliyatlar arasında yer alır ve büyük memenin zamanla vücutta sırt ve boyun ağrılarına sebep olmasından dolayı hekim görüşmeleri ve izlenecek yol belirlenir. En çok tercih edilen meme estetiği ise meme büyütme şeklinde yapılır. Gelişimsel olarak genel vücut yapısının gerisinde kalmış ya da kişinin kendi estetik anlayışına göre farklı ölçülerde şekillendirilmesi gereken meme büyütme operasyonları silikon meme ya da kişinin vücudundan alınan yağ dokuları ile istenilen ebatlarda şekillendirilir. Önceki yıllarda konu olan silikon meme riskleri günümüz teknolojisi ile geldiği noktada jel formunda olduğundan sıklıkla tercih edilir başarılı sonuçlar elde edilir. Kişinin yağ dokusuyla yapılan işlem zamanla deformasyona uğradığından pek tercih edilmez.

Meme Estetiğinde Risk Nedir?

Tüm tıbbi ve estetik müdahalelerde belirli oranda komplikasyon riski bulunmaktadır. Bunun en aza indirgemek için profesyonel bir kurum ve hekim tercihi çok önemlidir. Kişinin genel sağlık durumu ve işlemin büyüklüğü komplikasyon olasılıklarını değiştirmekle birlikle meme estetiği günümüzde çok daha zahmetsiz, iyileşme süresi daha az ve başarı oranı çok daha yüksek şekilde yapılabilmektedir.