Prof. Dr. Birol Civelek

Göz Kapağı Estetiği

Dış görünüş ve güzellik algısının değiştiği, insanların ancak belli bir standarda ulaştıklarında güzel ve iyi göründüklerine düşündükleri gerekçelerle estetik operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Bununla beraber elbette yaşanan travmalar ve bunun sonucunda oluşan vücut deformasyonları kişilerin daha kaliteli yaşaması kendinden memnun olması ve sağlıklı görünmesi için estetik işlemlerle düzeltilmektedir. Günümüz teknoloji sebebi her ne olursa olsun yapılan estetik ameliyatlarda büyük başarılar elde etmektedir. Ayrıca genetik olan ya da yaşa bağlı değişen vücut ve yüz şekillerinin daha genç görünmesi adına da bu işlemler yapılmaktadır. Düşük göz kapağı estetiği operasyonları da yüze daha genç daha canlı ve sağlıklı bir görünüm kazandırmaya yardımcı ve destek olmaktadır.

Göz çevresi yaşlanmayı ilk gösteren yüz bölgesidir. Göz kapaklarının sarkması-göz torbaları yüze yorgun bir ifade verir. Zamanla kapak sarkmasının yanında alt ve üst göz kapaklarında torbalar belirir. Göz kapağı estetiğinde (blefaroplasti), sarkma gösteren fazla deri şerit halinde çıkartılır ve gerekiyorsa yağ torbacıkları traşlanır ya da göz çevresine yayılır. Göz kapağı ameliyatı sonrasında göz çevresinde morarma ve şişlikler olabilir. Bunlar 7-10 gün içerisinde kaybolurlar. Dikişler ise 3-5 gün arasında alınır.
Göz kapağı estetiği yalnızca Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde en fazla yapılan estetik operasyonlardan biridir. Göz kapağı estetiği yalnızca estetik operasyon değil aynı zamanda görme sorunu oluşturduğundan hastanın göz kapağı operasyonu sonrasında görme alanının genişlemesi sağlanmaktadır. Gözler insan vücudunun en önemli organlarından biridir. Göz kapağı düşüklüğü yaşa bağlı olarak ve genetik yatkınlığa bağlı olarak göz kapağı düşüklüğü oluşur. Göz kapağı düşüklüğü kişileri yorgun kaygılı ve uykuluymuş gibi gösterir. Bu da aynı zamanda yaşlı görünmeyi sağlar. Göz kapağı estetiğinde gözler daha canlı ve bakışlar daha anlam kazanarak dolayısıyla daha genç bir görüntü elde edilmiş olur.

İlk olarak göz kapağı estetiğine blefaroplasti de denildiğini söylersek işinizi kolaylaştırmış oluruz. Blefaroplasti, plastik cerrah tarafından yapılan bir estetik operasyonudur. Bu operasyon hem alt hem de üst göz kapaklarına uygulanabilir. Sarkmış deriniz ya da fazla kas dokunuz varsa göz kapağı estetiği sayesinde tüm bunlardan kurtuluyorsunuz.

Yaşınız ilerledikçe cildinizde sarkan kısımlar olduğunu fark edeceksiniz. Bu sarkmanın sonucu olarak göz kapaklarınızda torbalaşma meydana gelir. Aynı zamanda cildinizde kırışıklık, bollaşma ve renk değişikliği gibi birtakım sorunlarla karşılaşırsınız. Bu sorunları güneş ışınları, havada meydana gelen kirlilik ve sigara – alkol gibi zararlı alışkanlıklar da artırır.

Estetik her türüyle her doktor tarafından tasvip edilmeyen ve onaylanmayan ameliyat çeşididir. Yani eğer gerekli hallerde uygulanıyorsa bu zaten normal tedavi amaçlı uygulanan bir şekildir fakat, hiçbir sorun yokken sadece şekil bozukluğundan veyahut da olan şekli değiştirmekten dolayı uygulanıyorsa bu herkes tarafından pek de tasvip edilmeyen bir durumdur. Göz kapağı estetiği ise göz kapağının sarkması durumunda kaldırma işlemi uygulanarak yapılır. Yine aynı şekilde gözün kapağının üst derisinde sarkma oluşur ve görme bozukluğu meydana gelirse bu işlem uygulanacaktır. Sadece gözün üst kapağı ile ilgili bir işlem olmayıp gözün altındaki morlukları veya şişkinlikleri gidermek için de göz kapağı estetiği yapılabilir.

Alt ya da üst göz kapağımızın daha iyi görünmesi ve de göz çevremizin toparlanması için yapılan bir dizi uygulama göz kapağı estetiği uygulamaları olarak adlandırılır. Göz kapağının üzerinde oluşmuş bir kıvrım, görmeyi zorlaştıran bir üst göz kapağı düşüklüğü, göz kapaklarındaki şişlikler ve yağ birikintileri estetik cerrahi ile çözülebilecek olan problemlerdir. Aynı zamanda göz kapaklarımızın hemen altında görüntüyü bozan torbalar, irisin altındaki beyaz bölgeyi açığa çıkaran alt göz kapağı düşüklüğü ve her iki göz kapağındaki deri fazlalıkları, sarkmalar ve her türlü şişkinlik de estetik uygulamalarla kısa sürede çözüme kavuşturulabilir. Gözlerimiz daha canlı, genç ve iyi görünmek için en önemli organlarımızdır. Onların görünümünü en çok değiştirenler de göz kapaklarımızdır. Onlarla ilgili problemleri çözmek de yüzümüzün görünümünü tamamen değiştirecektir.
Göz Estetiği Ameliyatı

Göz estetiği ameliyatları birkaç farklı sebepten dolayı gerçekleştirilir. Bunlar düşük göz kapağının kaldırılması, göz kapağında bulunan kitle ve onun giderilmesi, göz altı torbalarının alınması, olması gerektiğinden fazla açıklığa sahip göz kapağı yeniden şekillendirilmesi gibi sebeplerle yapılmaktadır. Yapılacak işlemin gerekçesi ameliyatın ölçüsünü de belirleyecektir. Her ne kadar genel anestezi altında yapılmıyor olsa da göz kapağı estetiği ameliyatları basit müdahaleler değildir. Bu sebeple planlanma sürecinde profesyonel bir destek alınması çok önemlidir.

Göz Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzümüzün görünüşü kendimizi mutlu hissetmemiz ve başkalarıyla daha sağlıklı iletişim kurmamız için oldukça önemlidir. Birçok estetik ameliyat yüze yapılan irili ufaklı müdahalelerden oluşmaktadır. Gözlerimizin yapısı da yüzümü daha genç ve sağlıklı göstermek için gerekli estetik müdahalelere zamanla ihtiyaç duymaktadır. Göz kapaklarında ki sarkma ya da aşırı topaklanma ve göz altı torbalarının fazlalığı ile sarkık göz çevresinin daha gergin bir hâle getirilmesi yapılacak işlemin içeriğine bağlı olarak riski az olan işlemler arasında yer alabilir. Kişinin kaş yapısının, deri kalınlığı ve derideki yağ dokusunun oranı başarılı bir göz kapağı estetiği ameliyatı için dikkate alınması gereken kriterler arasındadır.Lokal anestezi ile yapılan işlemler bir saatten az sürmekte ve iki üç hafta içinde tamamen iyileşme gerçekleşerek kişi arzu ettiği genç ve sağlıklı görünüme kavuşabilmektedir. Göz kapağı estetiği olacak kişinin genel sağlık durumu, mevcut hastalıkları ve yapılacak estetiğin planlaması süreçlerinin sağlıklı ve doğru yapılabilmesi için ehil hekim ve kurumlara başvurmak son derece önemlidir.

Soru Cevap Göz KapağI Estetiği

Göz Kapağı Estetiği Kimlere Yapılır?
Göz kapağı düşüklüğü sorunu olan ve 18 yaşını dolduran herkese göz kapağı estetiği operasyonu yapılır. Ancak bu operasyon öncesi göz doktoruna muayene olmak ve böyle bir operasyonun yapılmasına uygun olup olmadığına karar verilmesi gerekir. Göz kapağı düşüklüğü genellikle erken yaşlarda genetik yatkınlığa bağlı olarak yapılır. Ancak ilerleyen yaşlarda da göz kapağı düşüklüğü sıklıkla görülen durumlardan biridir. Göz kapağı operasyonundan sonra hasta daha genç ve daha net bakışlara sahip olur. Dolayısı ile yüzdeki yorgunluk ve bitkinlik hali ortadan kalkacağı için estetik bir görüntü kazandırılır.
Kimler Göz Kapağı Estetiği İçin Başvurabilir?
Bu tür estetik ameliyatları kaldırmak için herhangi bir kronik ya da sistemik rahatsızlığınızın olmaması gerekir. Ayrıca çok genç yaşta ya da çok yaşlı olmamak da aranan şartlar arasındadır. Bunun dışında anesteziyi kaldırabilecek olan kişiler göz kapağı estetiği yaptırabilir.
Gözkapağı Estetiği Gerekli midir?
Göz kapağı estetiği yapıldığı vakitte gözdeki geçmiş yılların tüm yorgunluğu ve belirtileri kaybolacaktır. Anılarına değer veren kişiler mecbur olmadıkça böyle bir estetik yapmak zorunda değillerdir. Tabii ki gözler herkesle iletişim kurulan bölge olduğu için ve sürekli göz önünde bulunduğu ve dikkat çektiği için oldukça önemli organlardan bir tanesidir. Bu sebeple onların nasıl görüldüğü de insanın psikolojisini oldukça etkiler. Eğer görme işlevinde problemler oluşuyorsa, bu durumda göz kapağı estetiği gerekli bir ameliyat çeşiti arasında yer alacaktır. Fakat göz altı şişlikleri veya morluklardan dolayı estetik yaptırmak isteyen kişi ameliyatı düşünmeden önce doğal yöntemlerle bu sorunları gidermeye çalıştığında daha doğru bir davranış olacaktır.
Göz Kapağının Yaşlandığını Nasıl Anlarız?
Cildiniz gençken elastik bir hâldeyken yaş ilerledikçe bu özellik giderek azalır. Ciltteki elastik özelliğinin azalmasının sonucu olarak göz kapağında yaşlanma görürüz. Göz kapaklarınızın yaşlandığını birtakım belirtiler sayesinde anlamanız mümkündür. Bu belirtiler arasında göz altlarınızdaki torbalanma ve renk değişikliği yer alıyor. Baktığınız zaman göz altlarınızda çok fazla torbalanma ya da renk değişikliğine rastlıyorsanız göz kapağınızda yaşlanma meydana geleceğinin bir habercisidir. Zaman zaman üst göz kapağınızda düşüş yaşanabilir. Bu durum da göz kapağı yaşlanmasının belirgin bir özelliğidir. Göz kapağınızda kırışıklık ya da sarkma meydana geliyorsa göz kapağınızın yaşlanmış olma ihtimali olduğunu bilmelisiniz. Yorgun yüz ifadenize bir de göz kenarlarınızdaki çizgiler eklendiyse göz kapağınızın yaşlandığını söylemek doğru olacaktır.
Göz Kapağı Estetiğinin Yaş Sınırı
Göz kapağı estetiğine ihtiyaç duyan her insan yaşı kaç olursa olsun göz kapağı estetiği yaptırabilir. Genel olarak göz kapağı yaşlanması 35 yaş üstünde görüldüğü için bu yaş aralığındaki insanlar tarafından tercih edilir. Kimi insan göz kapağı estetiği yaptırdığı zaman göz kapağı yaşlanmasının durdurulduğunu sanıyor. Oysaki göz kapağı estetiğinin böyle bir imkânı yoktur. Göz kapağı estetiği yaptırdığınız zaman etkisi en fazla 7-8 yıl sürer. Bu süre geçtikten sonra göz kapağı yaşlanmasının önlenmediğini göreceksiniz. Fakat göz kapağı estetiği yaptıran birçok insan yorgun yüz ifadesini bırakıp onun yerine daha canlı ve enerjik bir yüz ifadesine sahip olmuştur.
Göz Kapağı Estetiği Sonuçları Nelerdir?
Göz kapağı estetiği sonrasında ciddi anlamda estetik bir görüntü sağlanmış olur. Öncelikle 10 yaş genç görüntü sağlayan ve çok net fark edilen bir operasyondur. Göz kapağı düşüklüğü görüntü olarak insanı yaşlı ve yorgun gösterir. Dolayısıyla göz kapağı estetiği yapıldıktan sonra çok ciddi anlamda estetik görsellik kazandırılmış olur. Bu nedenle genellikle 35 40 yaş arası göz kapağı estetiği ihtiyacı olmakta ve genellikle bu yaşlarda tercih edilmektedir.
Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?
Göz kapağı estetik operasyonu hekimin tercihine bağlı olarak ve hasta ile de ortak karar verilerek genellikle sınırlı uyuşturma altında yapılır. Son derece pratik kısa süreli operasyonlardan biridir. Hastanın lokal anestezi istememesi durumunda sedasyon verilerek de yapılır. Ancak her iki durumda da hasta hiçbir şekilde ağrı ya da acı hissetmez. Operasyon yaklaşık olarak 2 saat sürer üst ve alt göz kapağı operasyonu için bu süre daha da uzun olur. Ama genellikle ikisi bir arada değil üst veya alt ayrı ayrı yapılır.
Göz Kapağı Estetiğinden Sonra Oluşacak Riskler Nelerdir?
Göz kapağı ameliyatı sonrasında herhangi bir riskin oluşması söz konusu değildir. Böyle bir risk çok ender görülen durumlardan biridir. Ancak hasta operasyon sonrasında hekimin önerilerini dikkatle uygulamalıdır. Özellikle ameliyattan sonra buz kompres uygulaması ödem ve morarmanın oluşmaması açısından çok önemlidir.
Gözkapağı Estetiği Riskli midir?
Göz kapakları ince ve hassas bir dokuya sahip olduğu için ameliyat işlemi uzman ve İşinin ehli olan bir doktor tarafından yapılması gerekir. Doktorla bu isteği paylaşan kişi hemhal olduktan sonra kişi için herhangi bir risk taşıyıp taşımadığı kendisine aktarılacaktır. Yani herkese özel olarak bilgi verilerek herkesin göz yapısı incelendikten sonra risk olup olmadığı belli olur.
Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler
Göz kapağı estetiği uygulamaları yaptırmadan önce bazı testlerden geçilmesi gerekiyor. Doktorunuz önerirse bazı ilaçlar almanız gerekebilir. Ayrıca kullandığınız bazı ilaçları belli bir süre bırakmanız da gerekebilir. Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi göz kapağı ameliyatından önce de sigarayı bırakmanız önerilir. Aspirin gibi ilaçlar ve de bazı bitkisel takviyeleri de bir süre için bırakmalısınız. Ameliyatı kesinlikle güvenilir ve sertifikalı bir klinikte ve deneyimli ve uzman hekimlerin lbulunduğu bir yerde yaptırmalısınız.
Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Ameliyat öncesinde göz kapakları anestezi ile uyuşturulur. Fazla deriler, yağlar ve de kasların bir kısmı alınır. Sarkan göz kapakları yukarıya doğru asılarak gerilir. Daha sonra göz kapaklarınız bir süre sonra kendiliğinden yok olan iplerle dikilir. Yapılan dikişler göz kapağının içerisinde kalacak şekilde ayarlanır. Ameliyat sonrasında göz kapakları iki hafta içerisinde iyileşebilir. Asıl sonuçlar ise bir ya da iki ay sonra belirli olur. Yüzünüz çok daha genç ve dinç bir görünüm kazanır.