Meme Estetiği

Türkiye’de genel anlamda bakıldığında çok fazla estetik ameliyatı yapılmaktadır.  Meme estetiği bunlardan biridir.  Meme estetik operasyonları meme büyütme ve meme küçültme olarak iki farklı operasyonlardır.  Meme büyütme operasyonları silikon meme protezi yerleştirilerek veya hastanın yağ dokusu alınır meme içine enjekte edilerek de yapılmaktadır.  Ancak birçok meme estetiği uygulaması olmasına rağmen genellikle plastik cerrahların tercih ettiği operasyon meme içine silikon protez yerleştirilerek yapılan meme operasyonlarıdır.

Meme Estetiğinin Kadınlar Açısından Önemi

Meme estetiği gerek fonksiyonel açıdan gerekse kadının kendini kadın olarak hissetmesi açısından oldukça önemli organlardan biridir.  Bunun yanı sıra iyi bir meme estetiğine sahip olmak kadında kendini iyi hissettiren ve özgüven sağlayan bir durumdur.  Fakat göğüsler yaşa bağlı olarak belli bir süre sonra sarkar.  Bu deformasyon kadının kendini kötü hissetmesine sebep olur.  Bu durumda meme büyütme operasyonu yapılarak memelere daha estetik bir görüntü sağlanır.  Bazı durumlarda ise memeler çok fazla büyüktür ve dolayısıyla sarkma yerçekimi etkisi ile çok daha fazla olur.  Bu durumda da meme küçültme operasyonu yapılarak memeye estetik bir görüntü sağlanır.  Genellikle hormonal değişiklikler ve genetik yatkınlığa bağlı olarak memelerde deformasyon oluşur. Bir de hamilelikten sonra emzirme döneminde memelerde deformasyon ve asimetri görülür.  Meme kanseri olan kadınlarda memenin alınması ile de meme protez ameliyatı gerçekleştirilir.

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme operasyonu deformasyona uğramış göğüslere yapılan operasyondur.  Yine kadınlarda sarkmaya bağlı olarak yaş ve emzirme döneminde gelişen şekil bozukluğu ve deformasyon meme dikleştirme operasyonu ile meme dokusu estetik bir görüntü sağlanarak şekillendirilir.  Büyük olan memelerde fazla olan kısım çıkartılır.

Kansere Bağlı Olarak Yapılan Operasyonlar

Günümüzde kadınlarda en sık görünen kanser türü meme kanseridir.  Meme kanserinin ilerlemiş durumunda memenin tamamen alınması gerekir ve kanser tedavisi bittikten sonra hastaya hem moralinin düzelmesi açısından hem de tek memenin oluşturacağı anatomik bozukluk açısından meme protezi operasyonu yapılır.  Bu durumda hem kadının psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi sağlanır hem de vücutta oluşan tek memeden kaynaklı asimetri giderilmiş olur.  Meme estetiği operasyonu her yaşta uygulanabilen operasyonlardan biridir.  Günümüzde meme alınırken aynı anda da protez meme operasyonu yapılmaktadır.