Burun Estetiği

Estetik herkesin bildiği bir tabirle kişinin bazı uzuvlarında sorunlu gördüğü bölgesini ameliyat ile değiştirmek ve düzeltme işlemidir. Burun estetiği ise keyfi olarak yapılabildiği gibi, yanı sıra burunda meydana gelen bazı nedenlerden dolayı da gerçekleştirilebilir.  Örneğin rahat nefes alamama sorunu, burnun kemiğinin kırık olması veya burun içerisinde et parçası olması gibi nedenler estetik gerektirebilir. Böyle durumlarda en doğru karar doktor ile görüşerek gerçekten burun estetiği yapılmasına ihtiyaç olup olmadığı öğrenildikten sonra verilen karar olacaktır. Zira kişinin yaratılış özelliklerini ve uzuvlarını değiştirmemesi en doğru davranış biçimidir. Fakat eğer mecburi bir durumla karşı karşıya kalınırsa o vakitte burun estetiği yapmak zorunlu bir hale gelebilir.

Burun Estetiği Öncesi Neler Yapılır?

Burun estetiğinin bir diğer adı da rinoplastidir. Estetik cerrahi ile görüşülüp artık burun estetiği yapılmasına karar verildikten sonra cerrah önce kişinin yüz yapısını inceler. Hatta burun için film isteyerek burun yapısına ve gerçekten estetik sonrasında kişi için yararlı olup olmayacağını iyice tetkik etmek ister. Sonrasında ameliyat tarihi belirlendiğinde en az 2 hafta öncesine kadar gıda takviyesi de dahil olmak üzere, doğal ilaçlar veya kimyasal içerikli olan ilaçların kullanılması durdurulur. Zira ameliyat esnasında bu ilaçlar kan akışında süreklilik sağlayabilir yahut ta ameliyat esnasında herhangi bir zarar olmazsa ameliyat sonrasında da kanamanın durdurulmasına mani olabilir. Bu sebeple ilaç kullanımı sonlandırılır.

Burun Estetiği Ameliyat Süreci

Burun estetiği için ameliyat masasına yatan hasta ya lokal anestezi ile vücudun bir bölümü uyuşturulmak üzere ameliyat alınır yahut da genel anestezi uygulanarak vücudun tamamen bilincinin kaybedilmesi sağlanır. Lokal anestezi genellikle daha hafif ameliyatlar için geçerlidir. Anestezi uygulandıktan sonra cerrah ameliyat işlemine başlar ve burnunun iki deliği arasındaki deriyi keserek içerisinde yapılması gereken işlem için harekete geçer. Bu işlem bazen kıkırdağın eklenmesi ya da kemiğinin düzeltilmesi gibi işlemler olabilir. Ameliyat işlemi bittikten sonra burun derisi tekrar yerine yerleştirilir ve ameliyat tamamlanır. Ameliyat sonrasında da dikkat edilmesi gereken hususlar doktor tarafından hastaya bildirilecek ve kontrol edilecektir.