Burun Estetiği

Estetik operasyonlar günümüzde sıklıkla kullanılan ve hem kadın hem erkek bireylerin tercih ettiği işlemler arasında. Mevcut bir sağlık sorununu gidermek, doğuştan ya da herhangi bir travma sonrası oluşan defarmasyonu düzeltmek ya da sadece istenilen görünüşe sahip olabilmek için yapılan bu cerrahi işlemler günümüz teknolojisi ile oldukça pratik ve inovatif bir hale geldi. Tercih edilen estetik işlemlerin başında burun estetiği hem ülkemizde hem dünya genelinde ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde başarıyla gerçekleştirmektedir. Elbette ki burun estetiği yaptırmak için yetkili bir kurumda muayene olmak ve operasyonu yapacak ekibin ehil kişiler olduğuna dikkat etmek son derece önemlidir.

Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir

Öncelikle yapılacak burun estetiği operasyonunun gerekliliği konusunda doktorla gerçekçi görüşme yapılmalıdır. Kişinin Estetik operasyondan beklentileri ve kavuşmak istedi görüntüye ilişkin net bilgi vermelidir. Estetik operasyonun nedeni eğer bir sağlık sorunu veya travma ise bununla ilgili izlenecek yol kişinin yaşı ve genel sağlık durumuna bakılarak doktor tarafından belirlenir. Sadece estetik amaçlı, yüze daha uygun oranlarda şekillendirecek bir buruna sahip olmak için yapılacak operasyonlarda yine kişinin genel sağlık durumu doktor tarafından değerlendirilerek uygun olup olmadığına karar verilir.

Cerrahi İşlem

Burun estetiği genel anestezi altında yapılan 1,5 ila 2,5 saat arasında süren operasyonlardır. Operasyonun lokal anestezi ile yapılması da mümkün olduğu gibi, uygulanacak anestezi ve işlem şekli tümüyle kişinin tıbbi değerlendirilmesi ile hekim tarafından belirlenir. Günümüz teknolojisi bu operasyonların açık ya da kapalı şekilde, rinoplasti yöntemi ile iz bırakmayacak şekilde yapılmaktadır. İşlem sonrası hasta bir gece yatış alarak takip edilir. Sonrasında günlük hayatına geri döner. Yüzde şişlik, ağrı gibi operasyon sonrası gelişen durumlar, kişinin sağlık durumu ve deneyimli hekim sayesinde minimilize edilebilmektedir.  Bununla beraber burun estetiği herhangi bir cerrahi işleme gerek duymadan, enjeksiyonla gerçekleştirilen burun içi botoks işlemi de yapılmaktadır. Burun estetiği olan kişi iyileşme sonrasında yüzüne en uygun şekilde tasarlanmış yeni burun görüntüsü ile hayalindeki yaşama kavuşur. Tüm sağlık konularında olduğu gibi estetik operasyon konusunda da hizmet alınacak sağlık kurumunun ve operasyonu yapacak hekimin yetkinliği araştırılmalı, bu konuda bilinen ve deneyimli kurum ve hekimler tercih edilmelidir.