CİLT BAKIMI

Deri vücudun en büyük organlarından biridir. Bu nedenle cildinize özen göstermek genel sağlığınızı doğrudan etkileyebilir. Cildiniz koruyucu bir kalkan görevi görür ve hassastır. Düşündüğünüzden daha fazla faktörden etkilenir. Örneğin, aşağıdakiler genel cilt sağlığınızda bir rol oynayabilir:

Solaryumda UV radyasyonuna maruz kalma

Sigaradaki kimyasal toksinlere maruz kalma

Uzun süre korunmasız güneşe maruz kalma

Yeterince dinlenmeme

Az sıvı tüketimi

Yaşlanma

Cildinizin sağlıklı olmasını sağlamak için atabileceğiniz adımlar vardır. Herkes için gerekli olan cilt bakımı rutininde şunlar bulunmalıdır:

Düzenli olarak, genellikle günde iki kez cildinizi temizletin.

Yağlı cildiniz varsa, temizledikten sonra tonik uygulayın.

Kuru cildiniz varsa nemlendirici uygulayın.

Ölü cilt hücrelerini gidermek ve cildinizi canlandırmak için peeling uygulayın.

Günlük cilt bakım rutininin yanı sıra, cildinizi normal olmayan anormallikler, renk değişimleri veya diğer değişiklikler açısından incelemeyi alışkanlık haline getirin.

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı cilt, ciltteki yağ bezleri çok fazla sebum ürettiğinde ortaya çıkar. Sebum cildi koruyan ve nemlendiren yağlı maddedir. Sebum cildi sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Bununla birlikte, çok fazla sebum yağlı cilde, tıkanmış gözeneklere ve aknelere neden olabilir. Yağlı cildi yönetmek genellikle düzenli cilt bakımını gerektirir.

Yağlı cilde sahip kişiler, ciltlerine uyması için makyaj bulmakta zorlanabilir, çünkü makyaj sebum ile karışabilir. Yağlı cildin belirtileri ve ciddiyeti insanlar arasında değişiklik gösterir. Genetik, cildin yağlanmasında rol oynayabilir. Yağlı cilt bakımı için şu adımları izleyin:

Düzenli olarak yıkamak cilt üzerindeki yağ miktarını azaltabilir.

Cildi tahriş edebilen, daha fazla sebum oluşturarak yanıt vermesini sağlayan kokulu sabunlar, nemlendiriciler veya sert kimyasallardan kaçının.

Doğru yüz temizleyicileri seçmek bazı insanlar için iyi sonuç verebilir.

Mutlaka tonik kullanın.

Yıkadıktan ve tonik kullandıktan sonra yüzünüzü yumuşak bir havluyla hafifçe kurulayın.

Bazı yüz maskeleri yağlı cildin tedavisinde faydalı olabilir.

Yağlı cilde sahip birçok kişi, cildinin daha yağlı görüneceğinden korktuğu için nemlendiricilerden uzak dururken, doğru nemlendiricileri kullanmak bu tür cilde fayda sağlayabilir.

Kuru Cilt Bakımı

Kuru cilt genellikle büyük bir sorun olarak görülür. Yağlı cildin aksine kuru cilde sahip kişilerde sebum üretimi çok daha azdır. Bu nedenle pul pul dökülmeler olabilir. Çoğu durumda kuru cilt çok iyi nemlendirilmelidir. Aşağıdaki önlemler cildinizin nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir:

Nemlendirir: Nemlendiriciler, suyun yok olmasını önlemek için cildiniz üzerinde bir sızdırmazlık sağlar. Günde birkaç kez ve banyodan sonra nemlendirici uygulayın. Nemlendirici içeren kozmetik ürünleri de kullanmak isteyebilirsiniz.

Ilık su kullanın ve banyo süresini sınırlayın. Uzun duşlar veya banyolar ve sıcak su cildinizdeki yağları temizler. Banyo veya duşunuzu beş ile 10 dakika ile sınırlayın ve sıcak değil ılık su kullanın.

Temizleme kremleri veya yumuşak cilt temizleyicileri ve ilave nemlendiricili banyo veya duş jelleri kullanmak en iyisidir. Yağ eklenmiş yumuşak sabunlar seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız için

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm sorularınızı kısa sürede cevaplamaya çalışıyoruz.


    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

    × Nasıl Yardımcı Olabiliriz?