Prof. Dr. Birol Civelek

Meme Büyütme Cerrahisi
Silikon meme ameliyatı

Meme büyütme ya da memeyi silikon protez-implant ile büyütme ameliyatı memeye şekil vermek ve daha büyük bir görünüm vermek amacıyla yapilan cerrahi bir girişimdir. Son yıllarda teknolojik gelişmelerle beraber silikon meme protezleri-implantları da geliştirilmiş ve sağlık için engel teşkil etmeyecek, adeta diş protezleri gibi sık kullanılan bir noktaya gelinmistir. Sadece A.B.D.'de yılda 300 bin üzerinde (18 yaş üzerinde) kadın her yıl meme silikonu ameliyatı yaptırmaktadır. Bu sayı her geçen yıl daha da artmaktadır. Ülkemizde de yaklaşık 5000 kadının her yıl bu ameliyatı yaptırdığı tahmin edilmektedir.

Meme silikonu şekil olarak yuvarlak ya da gözyaşı (damla) formundadır. Tercih, sizin memenizin durumu ve Plastik Cerrahınızla birlikte vereceğiniz karar sonucu belirlenir. Meme silikonlarının silikon jel ile doldurulanlari ABD'de 15 yıl kadar sakıncalı olarak görülmüş ancak yaklaşık 5 yıldır ABD'de serum fizyolojikle dolu olanlarla birlikte artan oranda kullanılmaktadır. Zira gerçeğe yakın meme gibi hissettiren ve doğala yakın olanı silion jelle dolu olandır.
Memenin yeni boyutlarının belirlenmesi doktorunuzun yapacağı bazı ölçümler ve biraz da sizin isteğiniz doğrultusunda belirlenir. Bu ölçümler dışına çıkmak memedeki görünümü doğallıktan uzaklaştırabilir.

Bu ameliyat hastane ortamında ve ameliyathanede genel anestezi ile yapılan ortalama 2 saat süren bir cerrahidir. Yine memenizin durumuna göre kas üstü, kas altı ya da her ikisi dahil edilerek (dual plan) yerleştirilebilir. Hastanede yatış süresi 1 gündür. Kesi yeri meme ucu, meme altı ya da koltuk altı olabilir.

Meme Estetiği Operasyonları

Meme estetiği operasyonlarına başvurmak isteyen bir kadın öncelikle alanında uzman ve deneyimli hekimlerin operasyonları yaptığı güvenilir bir sağlık kurumuna başvurmalıdır. Hekimler bu operasyonları yaptırmak isteyen kadınlar bir ön görüşme yapar. Bu görüşmede hastanın beklentileri de göz önünde bulundurulmakla beraber hastanın vücuduna uygun bir ölçüm yapılarak gerçekçi sonuçlar hakkında hastaya bilgi verilir. Meme estetiği operasyonları arasında en çok başvurulan yöntemler meme küçültme, dikleştirme, rekonstrüksiyon ve büyütme operasyonlarıdır. Her vücut tipine uygun olarak farklı bir meme ölçüsü belirlenir.

Memede Şekil Bozuklukları

Meme estetiği denildiğinde en yaygın operasyon olan meme büyütme ameliyatı estetik cerrahi ve plastik cerrahi alanında gerçekleştirilir. Ayrıca meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme ve kanser geçmişi olan hastalarda kaybedilmiş memenin implant ya da kendi vücut dokuları ile yeniden yapılması gibi hem tıbbi hem kozmetik gerekliliklerine yapılan çeşitli meme estetiği operasyonları vardır.

Meme Estetiğinin Kadınlar Açısından Önemi

Meme estetiği gerek fonksiyonel açıdan gerekse kadının kendini kadın olarak hissetmesi açısından oldukça önemli organlardan biridir. Bunun yanı sıra iyi bir meme estetiğine sahip olmak kadında kendini iyi hissettiren ve özgüven sağlayan bir durumdur. Fakat göğüsler yaşa bağlı olarak belli bir süre sonra sarkar. Bu deformasyon kadının kendini kötü hissetmesine sebep olur. Bu durumda meme büyütme operasyonu yapılarak memelere daha estetik bir görüntü sağlanır. Bazı durumlarda ise memeler çok fazla büyüktür ve dolayısıyla sarkma yerçekimi etkisi ile çok daha fazla olur. Bu durumda da meme küçültme operasyonu yapılarak memeye estetik bir görüntü sağlanır. Genellikle hormonal değişiklikler ve genetik yatkınlığa bağlı olarak memelerde deformasyon oluşur. Bir de hamilelikten sonra emzirme döneminde memelerde deformasyon ve asimetri görülür. Meme kanseri olan kadınlarda memenin alınması ile de meme protez ameliyatı gerçekleştirilir.

Kansere Bağlı Olarak Yapılan Operasyonlar

Günümüzde kadınlarda en sık görünen kanser türü meme kanseridir. Meme kanserinin ilerlemiş durumunda memenin tamamen alınması gerekir ve kanser tedavisi bittikten sonra hastaya hem moralinin düzelmesi açısından hem de tek memenin oluşturacağı anatomik bozukluk açısından meme protezi operasyonu yapılır. Bu durumda hem kadının psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi sağlanır hem de vücutta oluşan tek memeden kaynaklı asimetri giderilmiş olur. Meme estetiği operasyonu her yaşta uygulanabilen operasyonlardan biridir. Günümüzde meme alınırken aynı anda da protez meme operasyonu yapılmaktadır.

Soru Cevap Meme Estetiği

Meme estetiği Uygulamaları Nasıl Yapılır?
Meme estetiği uygulamalarında göğsün doğal kıvrımı olan alt bölümlerinden kesi yapılır. Mümkün olan en küçük boyutlu kesilerle bikini bölgesinin altına kalacak şekilde işlem yapılır. Dikiş izleri zamanla azalsa da az bir şekilde belirgin olarak kalabilir. Bu yüzden bütün kesilerin bikini bölgesinde kalacak şekilde yapılması daha uygundur. Meme büyütme, şekillendirme ve modellendirme yapılırken belirli ölçülerde bir implant yerleştirilebilir. İmplantlar genelde damla ya da yuvarlak şekildedir, ancak farklı boyut ve hacimlerde implantlar uygulanarak istenen görüntüye ulaşmaya çalışılır. Memenin yeni görüntüsünün nasıl olacağını göstermek için hastayla birlikte iki ve üç boyutlu görüntü alınarak bir ölçüm yapılır. Yağ ekleme ya da aldırma da uygulanan yöntemlerden bazılarıdır. Memeler büyütme ya da küçültme hedeflenerek istenen ve vücutla uyumlu bir şekle getirilebilir.
Meme Büyütme Operasyonu Neden Tercih Edilir?
Tıpkı dikleştirme gibi meme büyütme operasyonu da kadınlar tarafından çok fazla tercih edilen bir meme estetiği operasyonudur. Meme büyütme operasyonunun birkaç sebebi olabilir. Bunlardan birisi hamileliği atlatan kadınların memesinde hacim hissetmesidir. Bu hacmin azalması için meme büyütme operasyonu uygulanır ve sorun çözülmüş olur. Bir başka sebep de göğüslerin arasındaki hacim farkıdır.

Bazı kadınlarda iki göğsün arasında hacim farklılığı olur. Bu sorun da meme estetiği sayesinde çözülür. Bu iki sebep haricinde kanser tedavisi olan kadınlar meme rekonstrüksiyonu için meme estetiği olur. Bahsettiğimiz meme estetiği operasyon sebepleri genel olarak sağlık yönündendir. Bu operasyonu estetik amaçlı yaptıran kadınların olduğunu da görüyoruz. Fakat genelde sözünü ettiğimiz sebeplerden dolayı meme büyütme operasyonu gerçekleştirilir.
Kimler Meme Küçültme Operasyonu Yaptırabilir?
Meme küçültme operasyonu yaptırmak istiyorsanız ilk olarak bu meme estetiği operasyonunun estetik amaçlı değil, konforu artırmak amaçlı yapıldığını bilmenizde fayda vardır. Konfor denildiğinde durum sizin için biraz karmaşık hâle geliyorsa bu durumu açıklamak daha doğru olacaktır. Birçok kadın göğüsleri büyük olduğu için fiziksel aktivite esnasında büyük zorluklar yaşar.

Fiziksel aktivitelerde yaşanan bu zorlukların sonucunda da meme küçültme operasyonu uygun görülür. Meme küçültme operasyonunda temel şart birçok estetik operasyonunda da olduğu gibi göğüs gelişiminin tamamlanmasıdır. Göğüs gelişimi tamamlanmadıysa kişiye meme estiği yapılmaz ama ciddi sorunlar yaşayan genç kızlara da meme estetiği zorunlu olarak yapıldığı görülmüştür.
Meme estetiği gerekli midir?
Göğüsler kadınlar için oldukça önem arz eden uzuvlar arasında yer alır. Zira kadınlığın ve doğurganlığın işareti olan göğüsler yeteri kadar büyüklükte ve düzgün bir şekilde olmayınca bu kadınlarda psikolojik sorunlara neden olabilir. Böyle durumlarda meme estetiği yapmak isteyen kadınlar uzman bir doktora başvurarak bu sorunu onunla detaylı bir şekilde paylaşabilir. Tabii ki psikolojik açıdan rahatsızlık veren kişiler önce bir psikoloğa danışarak kendisinin rahatsızlığının normal olup olmadığını danışmalıdır. Eğer göğüsleri yeteri kadar düzgün ve yeterli bir boyuta sahipse öyle bir ameliyata gerek duymadan vazgeçmesi daha doğru bir karar olacaktır. Fakat eğer kadın bu rahatsızlığında haklı ise o zaman estetik cerrahı ile görüşerek kendisine en uygun olan ameliyatı hakkında bilgi alır.
Meme Estetiği Nasıl Yapılır?
Meme estetiği genellikle göğüslerin büyütülmesi için kullanılan bir tabir olduğu için göğüslere bir protez takılır. Bu protezin şekli ve nereden takıldığı hakkında doktorların farklı görüşleri vardır. Örneğin bazı doktorlar koltuk altından, bazı doktorlar göğüs ucundan, bazıları ise göğüs altından takabilirler. Bu ameliyatın kendisine uygulanmasını isteyen kişi bu konu hakkında detaylı bilgi edinip, fikirlerini beğendiği doktor ile anlaşma yapabilir.
Meme Estetiği Fiyatları?
Göğüslerinde herhangi bir sorun olan bir kişiye bu şekilde cerrahi bir operasyon yapılacağı vakitte fiyatlar hastaneye göre veya doktora göre farklılık arz eder. Hatta ameliyatın ne kadar süreceği ve ameliyat içerisinde kullanılan malzeme de fiyatlara dahil olacaktır. Aynı zamanda bazı yerler kişinin bu uygulamayı yapmakta mecburi olup olmadığını da hesap edebilir. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve iyice araştırma sonucunda karar verilmelidir.
Meme Estetiği Hangi Şartlarda Uygundur?
Meme rekonstrüksiyonu, kanser tedavisi sırasında ya da sonrasında kaybedilmiş meme yerine yapılacak implant veya kişinin vücut dokusundan oluşturulacak yeni bir meme yapısının cerrahi bir işlem ile gerçekleştirilmesidir ki bu tümüyle tıbbi gereklilik doğrultusunda doktor tarafından izlenecek prosedür ile gerçekleştirilir. Meme estetiği çeşitleri arasına yer alan meme küçültme ameliyatı da yine rekonstrüktif ameliyatlar arasında yer alır ve büyük memenin zamanla vücutta sırt ve boyun ağrılarına sebep olmasından dolayı hekim görüşmeleri ve izlenecek yol belirlenir. En çok tercih edilen meme estetiği ise meme büyütme şeklinde yapılır. Gelişimsel olarak genel vücut yapısının gerisinde kalmış ya da kişinin kendi estetik anlayışına göre farklı ölçülerde şekillendirilmesi gereken meme büyütme operasyonları silikon meme ya da kişinin vücudundan alınan yağ dokuları ile istenilen ebatlarda şekillendirilir. Önceki yıllarda konu olan silikon meme riskleri günümüz teknolojisi ile geldiği noktada jel formunda olduğundan sıklıkla tercih edilir başarılı sonuçlar elde edilir. Kişinin yağ dokusuyla yapılan işlem zamanla deformasyona uğradığından pek tercih edilmez.
Meme Estetiğinde Risk Nedir?
Tüm tıbbi ve estetik müdahalelerde belirli oranda komplikasyon riski bulunmaktadır. Bunun en aza indirgemek için profesyonel bir kurum ve hekim tercihi çok önemlidir. Kişinin genel sağlık durumu ve işlemin büyüklüğü komplikasyon olasılıklarını değiştirmekle birlikle meme estetiği günümüzde çok daha zahmetsiz, iyileşme süresi daha az ve başarı oranı çok daha yüksek şekilde yapılabilmektedir.
Memoplasti Nedir?
Mamoplasti, meme estetiği farklı sebepler ile bozulmuş meme görüntüsünün düzeltilmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Uygulama kitlesini kadınlar olmakla birlikte erkek hastalarda da meme yapısının fazlaca gelişmesi sonucu oluşan defarmasyonu gidermek amacıyla meme küçültme jinekomasti yapılmaktadır. Tüm estetik müdahaleler için olduğu gibi meme estetiğinde de hastanın tıbbi ya da kozmetik gerekliliği ve beklentisi doğru tayin edilmelidir.