Meme Farkındalık Ayı “ Ekim “

Ekim ayı tüm dünyada meme farkındalık ayı olarak kabul edilmektedir. Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanserinde, diğer türlerde de olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Meme kanseri , süt kanalını oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşur.

Memede gözle görülen büyüme , ciltte morluk , yara ; meme ucunda renk değişimi ve çökme, meme ucundan akıntı gelmesi ; koltuk altında görülebilen elle fark edilen ağrılı ya da ağrısız şişlikler başlıca belirtileridir. Erken evrede farkeden bu yapılara , meme kaybı olmadan müdahale edilebilir. İleri evre meme kanserinde memenin cerrahi işlemle alınması söz konusu olduğunda, Plastik Cerrahi teknikleriyle meme rekonstrüksiyonu mümkündür. Meme kanserinden korunmak için kişi düzenli elle meme kontrollerini yapmalı ve kendini gözlemlemelidir. Ailede eğer bu hastalığa yakalanmış kişiler varsa kontroller aksatılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, farkındalık hayat kurtarır. Kendi vücudunuzu tanır ve gözlemlerseniz bu sıkıntıyla yüz yüze gelmeden sorunu, sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız için

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm sorularınızı kısa sürede cevaplamaya çalışıyoruz.


    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

    × Nasıl Yardımcı Olabiliriz?