Meme Silikon ( Meme Büyütme) Kanser Yapar mı?

Meme büyütme ( meme silikon) ameliyatları dünyada ve ülkemizde en sık yapılan operasyonlardandır. Meme silikon ameliyatlarıyla, memeye implant yerleştirilerek memenin boyutu artırılır ya da doğum, kilo alıp vermeye bağlı kaybolmuş meme dokusu hacmi artırılır; bazı durumlarda yerçekimine de bağlı olarak ve yaşın ilerlemesiyle ya da yine kilo alıp verme ya da doğum sonrası kaybolan meme dokusu geri kazandırılır, bu durumda aynı operasyonda meme toplama da gerekebilir.

Sıkça sorulan sorulardan biri, meme silikon operasyonlarının “Lenfoma” ( Anaplastic Large Cell Llymphoma; ALCL) yapıp yapmadığıdır. Bu lenfoma türü nadir görülür. Geç dönemde kendini memede şişme, asimetri ve şekil bozukluğu olarak gösterir. ALCL tanısı konan hastanın meme proteziyle birlikte gelişen kapsül alınıp tam bir tedavi mümkündür.

Kullanılan implant türünün ( yuvarlak,damla, pürtüklü ya da düz) kesinlikle bu oluşuma neden olduğu saptanamamıştır. Bu belirtilere sahip kişilerin, doktora muayene olması gerekir. Bununla birlikte özellikle 35’li yaşlardan sonra 5 yılda bir MR ile “ implant kontrollerinin” yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız için

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm sorularınızı kısa sürede cevaplamaya çalışıyoruz.


    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]

    × Nasıl Yardımcı Olabiliriz?