Prof. Dr. Birol Civelek

Bacak Germe Ameliyatları

Yaşlılığa bağlı olarak deri sarkmalarının meydana gelmesi gayet normal ancak bunun tek nedeni yaşlanma değildir. Aşırı stres, spor yapmayan beden ve daha da önemlisi hareketsiz bedenlerde özellikle bacak bölgesinde yağlanmalar ve sarkmalar meydana gelecektir. Bu sarkmalar erken teşhis edildiği takdirde liposakşın tedavisi ile kısa sürede ortadan kaldırılabilir ancak deride meydana gelen sarkma, derinin tam olarak gevşemesi ile oluşmuşsa ameliyat şarttır.

Sarkan derideki fazlalık, orantılı bir şekilde alınarak dikim işleminin yapılması eylemine verilen addır. Bacak bu sayede daha gergin bir görüntü sergileyecek ve görsel olarak da hoş bir duruşa sahip olacaktır. Bacak bölgesinin iç ve arka kısmında yer alan sarkık ya da fazlalık gibi görünen yağ dokusunun eksize edilmesi eylemi olarak da bir tanımlama yapmak mümkündür. Bu ameliyatlarda eğer ihtiyaç olursa yardımcı müdahale olarak liposakşın tedavisi de gerçekleştirilebilir.

Deride gevşeme ve sarkma çok yoğun bir şekilde görülmüyorsa ameliyata gerek duyulmayacaktır ancak gevşeme oranı çok fazla ise ve liposakşın tedavisi ile sorunu ortadan kaldırmak mümkün değilse ameliyat şart hale geliyor. Derideki abartılı sarkmalar ve gevşemeler, bacak germe estetiğini doğuracak olan durumlardan en önemlileridir. Çarpık bacak ya da kalın bacak gibi sorun yaşayan kimseler de ameliyat dahilinde değerlendiriliyor. Aynı şekilde diz çevresindeki kalınlık ve incelik orantısında sorun olan kimseler için de bu ameliyat hakkında bizlerden bilgi alabilirler.