Prof. Dr. Birol Civelek

Karın Germe Ameliyatları

Karın germe ameliyatı belki de en yüz güldürücü ve en memnun edici estetik ameliyatlardan biridir. Yapılma nedenlerinden en önemlisi: doğum sonrası gelişen karın derisi sarkmasıdır.

Kilo vereme çabası, yazın bikini giyememe kadınlarda psikolojik travma yaşatabilmektedir. Bu problemlerin çözümü ancak karın germe ameliyatıyla gerçekleşir. Bu ameliyatla, karın çatlaklarının göbek deliği altında kalanları ortadan kaybolur.Karın germe 3-4 saatlik bir ameliyattır ve genel anestezi altında yapılır.

Genellikle 1-2 gün hastanede kalınabilir. Bazı kadınlarda mini karın germe dediğimiz ameliyatlarda gerekebilir. Bu genellikle kilo problemi olmayan ancak doğum sonrası karında sarkma olan kadınlar için geçerlidir. Yine de bunun muayeneyle belirlenmesi gerekir. Karın germedeki handikaplardan belki de en önemlisi karın alt kısımdaki iz ile göbek deliği etrafındaki izdir. Ancak son tekniklerle özellikle karin alt kısımdaki iz iç çamaşırı ya da bikini içinde kalmaktadır. Ameliyat sonrasında çok rahatsız edici olmayan elastik korseler 2-3 hafta giydirilmektedir.